Trening cardio na odchudzanie

trening cardio

Jak się odchudzić ćwicząc? Stosując trening wytrzymałościowy, czyli cardio. Trening cardio jest treningiem polegającym na wysiłku fizycznym w celu spalenia tłuszczu nagromadzonego pod skórą.

Trening cardio nie ma ograniczeń jeśli chodzi o wiek, czy poziom wydolności. Męczyć w ten sposób może się każdy – to idealny sposób na rozciągnięcie opłucnej i zwiększenie wydolności całego organizmu, ale przede wszystkim to najlepsza odpowiedź na pytanie: jak szybko schudnąć.

Na czym polega trening cardio?

Trening cardio to umiarkowany wysiłek przeprowadzany przez dłuższy niż normalnie okres czasu. Cardio na odchudzanie nie kształtuje Waszej formy, ale pomaga spalać tłuszcz, więc wysiłek powinien obejmować około 50 do 60% tętna maksymalnego, bo wtedy organizm ludzki spala tłuszcz. Powyżej, w tempie około 70-80% wyrabiacie kondycję i wtedy organizm spala cukier, bo ten może dostać najszybciej – stąd zaleca się wtedy na przykład zjedzenie banana, który wchłania się natychmiast.

Nasze serce w czasie takich treningów pracuje równomiernie, w tempie około 120 uderzeń na minutę. Idealnym przedziałem czasu do pracy, żeby spalić tłuszcz, jest 45 minut do 60, nawet do półtorej godziny.

Praca serca w tak długim okresie czasu jest wskazana do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, nie tylko dla samego spalania. A, jak wiadomo, sprawny i zdrowy organizm spala szybciej.

Żeby dotlenić mięśnie potrzeba dużej ilości tlenu, który jest dostarczany do komórek przez pompowaną krew. Tlen jest konieczny do wyzwolenia energii w komórkach mięśni – do wykonania pracy.

Zasada jest prosta: serce to mięsień, więc trzeba go trenować. Im bardziej wytrenowany jest mięsień sercowy, tym większą pracę jest w stanie wykonać.

Najczęściej osoby odchudzające się popełniają błąd wykonując trening o wysokiej intensywności, co załącza procesy beztlenowe w organizmie i minimalizuje efekt spalania, co zniechęca z kolei osobę trenującą. Miarodajny jest jedynie trening o średniej intensywności za to trwający długo.

Większość urządzeń jest wyposażona w aparaty do pomiaru tętna – pulsometry. Można też taki kupić osobno w postaci opaski napiersiowej i zegarka (przydatne dla biegaczy) – koszt to ok. 100 zł.

Najszybciej można pozbyć się nadwagi, biegając, ale równie dobre wyniki osiągnąć można (bo nie każdy lubi biegać) pływając, lub jeżdżąc na rowerze, w tym stacjonarnym. Do tego dołóżcie jakiś stepper albo orbitrek i macie idealne połączenie – remedium na kwestię „jak szybko schudnąć”

Trening cardio nie tylko pozwala zrzucić dodatkowych parę kilogramów, ale również pozwala świetnie pozbyć się stresu nagromadzonego przez cały dzień, również obniżając ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Polecamy stosować taki wysiłek trzy razy w tygodniu nie krócej niż pół godziny i stopniowo zwiększać czas do 1 godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.