Sibutramina – opinie o pochodnej amfetaminy na odchudzanie

sibutramina

Sibutramina to związek organiczny, który jest stosowany w medycynie jako lek anorektyczny przeznaczony do hamowania łaknienia. Jest to jednocześnie substancja, która najczęściej pojawia się we wszystkich zakazanych środkach odchudzających, jakie pochodzą z Dalekiego Wschodu.

Sibutraminą leczy się przypadki otyłości klinicznej u pacjentów, u których wskaźnik BMI oscyluje w granicach wartości 30. Mechanizm tego związku polega na stopowaniu wychwytu zwrotnego gruczołów takich jak noradrenalina, dopamina i serotonina. Sibutramina hamuje dzięki temu głód i stwarza wrażenie sytości.

Cechą szczególną sibutraminy jest podniesienie tętna mięśnia sercowego, co owocuje również termogenezą. Prowadzi to do zmniejszenia masy ciała do 25 kg na miesiąc w niektórych przypadkach.

Sibutramina występuje w postaci chlorowodorku pod postacią którego trafia do leków od 1997 roku. Ciekawostką jest fakt, iż wyparła z rynku fenterminę i zawierający ją Adipex – bardzo popularny lek obecnie na czarnym rynku sprzedaży internetowej.

Europejska Agencja Leków w 2010 roku zaleciła zawieszenie w całej UE sprzedaży lekarstw zawierających sibutraminę. Przyczyną był wzrost o półtora punktu procentowego zgonów wynikających z zawałów mięśnia sercowego, a także udaru mózgu, wylewu.

Oto leki, które do niedawna były dostępne w polskich aptekach:

Meridia, Zelixa, Lindaxa.

Obecnie występują w sprzedaży na czarnym rynku. Najczęściej można je kupić przez Internet.

Oprócz nich najpopularniejsze były jeszcze dwa środki na odchudzanie, z którymi inspektoraty sanepidu toczyły wojnę (nie do końca udaną, jak pokazuje praktyka):

Meizitang (Chiny), oraz Lida (Mongolia)

Oba pojawiły się na polskim rynku w sklepach ze zdrową żywnością i w sklepach ziołowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.