Orlistat – w Polsce już tylko na receptę

domowe odchudzanie

Orlistat to związek chemiczny przeznaczony do leczenia otyłości klinicznej u pacjentów ze znaczną nadwagą, czynnikiem BMI przekraczającym 27. Jest sprzedawany w całej UE na receptę w postaci leku o nazwie Xenical przez firmę Roche.

Fenomen orlistatu polega na zmianie podejścia do odchudzania w ogóle. Orlistat to związek, który przede wszystkim koncentruje się na blokowaniu połowy spożywanego w posiłku tłuszczu do organizmu człowieka.

Orlistat w tabletkach na odchudzanie

Istnieją dwa najpopularniejsze środki na odchudzanie zawierające ten związek: Xenical – lek na receptę, oraz jego bardziej ograniczona wersja bez recepty – Alli. Xenical zawiera około 120 mg na kapsułkę orlistatu, natomiast Alli o połowę mniej – 60 mg. Występują również kapsułki do ssania Alli, które mają 25 mg stężenia.

Alli zostało częściowo wycofane z kilku krajów europejskich, między innymi z Polski – sprzedaż nie odbywa się w polskich aptekach. Powodem była powszechność niedoboru witamin u młodych kobiet. Alli powstrzymuje rozpuszczanie się tłuszczu w organizmie, co nagminnie stosowane przyczynia się do blokowania wchłaniania paru rodzajów witamin, które mogą się rozpuszczać jedynie w tłuszczach. W skrócie: Alli to lek dla osób z problemem otyłości, natomiast był traktowany szeroko jako uzupełnienie codziennej diety, co powodowało luźny stolec, biegunki, odwodnienia, niedobory. Warto pamiętać, że odchudzanie przede wszystkim polega na ruchu i odpowiedniej diecie.

Efekty stosowania

Skuteczność orlistatu została potwierdzona badaniami, wg których ludzie zażywający orlistat poddani zmianie trybu życia, przyjmowaniu właściwie skomponowanych posiłków, stosujący przynajmniej w ograniczonej wersji ćwiczenia fizyczne, stracili na wadze około 6 kg więcej niż ci, którzy nie stosowali go w ogóle jedynie ćwicząc i stosując dietę. Okres badania to jeden rok.

Orlistat stosuje się również w leczeniu, a raczej zapobieganiu wystąpienia cukrzycy typu 2 – obniża ciśnienie krwi. Nie do końca zbadane są jego właściwości w tym względzie, jednakże potwierdzono, że około 40% pacjentów otyłych leczonych za pomocą orlistatu uchroniło się od cukrzycy, co w „normalnych” okolicznościach na pewno skończyło by się tym ciężkim schorzeniem.

Zaleca się zażywanie w czasie kuracji orlistatem, bądź lekami go zawierającymi, stosowanie równolegle tabletek multiwitaminowych zawierających witaminy E, K, D oraz beta-karoten.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.