Metformina – Lek dla chorych na cukrzycę

metformina

Metformina to składnik wielu leków, które stosuje się w leczeniu stanów otyłości klinicznej. Sama substancja została odkryta w 1957 roku przez francuskiego lekarza Jeana Sterne’a.

Metformina a odchudzanie

Środek na odchudzanie stosuje się u chorych na cukrzycę typu 2, szczególnie kiedy występuje u nich znaczna nadwaga.

Od średniowiecza stosowano roślinę zwaną potocznie rutwicą lekarską, z której Jean Sterne wytrącił związek, który został nazwany metforminą. Rutwica lekarska nadal jest stosowana we wschodniej Europie w medycynie ludowej (łac. galeaga officinalis).

W końcu lat siedemdziesiątych oprócz metforminy stosowano w leczeniu cukrzycy również dwa inne związki – fenforminę i buforminę, jednak oba zostały wycofane, ze względu na niejednoznaczny wpływ na organizm – zagrożenie rozwoju kwasicy mleczanowej u niektórych pacjentów.

W 1998 roku opublikowano 10-letnie badania, z których wynika, że leczenie cukrzycy metforminą przynosi zadowalające efekty. Dodatkowo znacznie zmniejsza ryzyko powikłań zdrowotnych u chorych na tę chorobę.

Metformina jest obecnie podstawowym lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2 – obniża poziom glukozy, stężenie trójglicerydów, oraz cholesterolu we krwi. Jest w związku z tym przyczyną redukcji masy ciała.

Dalsze działania nad metforminą wykazały jej działanie przeciwnowotworowe. Wśród pacjentów leczonych tym związkiem chorowanie na nowotwory prawie nie występuje. Nadal nie jest znany mechanizm, w jaki sposób ta substancja działa antynowotworowo.

Przeciwwskazania

Stosowanie leków zawierających metforminę u chorych, którzy mają następujące schorzenia, jest wysoce ryzykowne:

  • białaczka
  • alkoholizm
  • niewydolność oddechowa
  • niewydolność wątroby
  • niedrożność tętnic kończyn dolnych
  • świeży zawał serca
  • niewydolność krążenia wymagająca leczenia
  • niewydolność nerek

Powodem jest zagrażająca zdrowiu, nawet życiu kwasica mleczanowa, która często występuje jako efekt uboczny stosowania leku.

Również nie należy go stosować u ciężarnych kobiet i cukrzyków w wieku podeszłym, dlatego zawsze przed rozpoczęciem stosowania leku, dokładnie przeczytaj ulotkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.