Kora dębu – wpływ na zdrowie – właściwości lecznicze i wskazania

Dąb to drzewo kojarzące się z potęgą i długowiecznością, jest w stanie osiągnąć bardzo duże rozmiary. Już w tradycyjnej medycynie ludowej stosowano okłady z kory dębu do leczenia ran. Współcześnie naturalne metody powracają do łask. Co to jest kora dębu i czy warto mieć ją w domowej apteczce?
Zastosowanie lecznicze
Nie każda odmiana tego drzewa jest wykorzystywana w medycynie. Korę dębu uzyskuje się z młodych pni dębu szypułkowego (Quercus Robur L.), bezszypułkowego (Quercus Sessilis E.), czasem też z galasu dębowego tzw. dębianki (Gallae Quercus). Ten naturalny surowiec farmaceutyczny zawiera wiele prozdrowotnych składników aktywnych. Są to między innymi:
- związki polifenolowe: katalagina, weskolagina, pedmolagina;
- flawonoidy: kwercetyna i kwercytryna;
- kwas elagowy i galusowy;
- garbniki (taniny) – kora dębu zawiera garbniki hydrolizujące (galotaniny i elagotaniny – połączenia estrowe kwasu galusowego i elagowego) oraz garbniki skondensowane.
Kora dębu – na co pomaga?
Pomaga na wiele dolegliwości. Przede wszystkim działa silnie przeciwzapalnie, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowo. Idealne nadaje się do leczenia ran czy walki z dolegliwości wywołanymi przez bakterie czy wirusy, np. ostrymi biegunkami. Kora dębu może być stosowania wewnętrznie jako napar, ale także zewnętrznie w postaci okładów czy nasiadówek. Właśnie ten wyciąg naturalny wyjątkowo dobrze sprawdza się w łagodzeniu stanów zapalnych w okolicach narządów płciowych czy hemoroidów.
Elagotaniny, kwas elagowy
Związki te są zaliczane do grupy silnie bioaktywnych polifenoli. Posiadają one korzystny wpływ na zdrowie: działają antyoksydacyjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, a zgodnie z najnowszymi wynikami badań, też antynowotworowo!
Elagotaniny, które w dużej ilości występuje w korze dębu są cenione za swoje właściwości antydrobnoustrojowe, co istotne, w kierunku bakterii antybiotyko-opornych.
Związki te hamuje namnażanie się bakterii gram-dodatnych i gram-ujemnych, co potwierdzono badaniami naukowymi. Skuteczność zaobserwowano między innymi dla bakterii:
- Escherichia Coli;
- Klebsiella Pneumoniae,
- Helicobacter pylori,
- Staphylococcus aureus;
Efekt hamujący obserwuje się także w kierunku grzybów oraz pierwotniaków. Działanie elagotanin to zasługa tak naprawdę kwasu elagowego, który jest produktem ich hydrolizy. Kwas elagowy hamuje aktywność wielu substancji rakotwórczych, między innymi nitrozamin, węglowodorów aromatycznych.
Kora dębu na hemoroidy
Nasiadówki to skuteczna metoda walki z hemoroidami i wieloma dolegliwościami kobiecymi. Podstawowym składnikiem, z którego to przygotowuje się taki zabieg jest kora dębu. Jak przygotować i wykonać nasiadówkę? Jest to bardzo proste, należy przygotować około 5 litrów odwaru z kory dębu. Gdy woda będzie ciepła należy zanurzyć się maksymalnie do poziomu bioder w wodzie, na około 10 minut. Efektem nasiadówek jest nie tylko utrzymanie prawidłowej higieny odbytu czy okolic intymnej, ale głównie uśmierzenie bólu, który towarzyszy hemoroidom i stanom zapalnym.
Kora dębu w kosmetyce
Wiele kobiet stosuje tradycyjne metody pielęgnacji, znane już naszym babkom. Napar z kory dębu jest stosowany do płukania włosów. Regularne płukanie włosów zmniejsza ich wypadanie, a także ogranicza wydzielanie sebum. Co ciekawe, po dłuższym czasie widoczny jest także dyskretny efekt przyciemnienia koloru włosów.
W drogerii łatwo znajdziemy także płyny i żele do higieny intymnej, zwłaszcza te o działaniu przeciwzapalnym, które w swoim składzie zawierają ekstrakt z kory dębu.
Stosowanie i dawkowanie
Zastosowanie wewnętrzne: maksymalnie 3 g na dobę. Nie zaleca się stosować dłużej niż 3 dni.
Zastosowanie zewnętrzne: nawar z 20 g kory dębu na 1 litr – okłady, nasiadówki, roztwór do płukania.
Do kąpieli: ok. 5 g surowca na 1 litr wody.
Przeciwwskazania do stosowania
Nie stosować w przypadku dużych ran i uszkodzeń skóry, nadciśnienia, chorób zakaźnych. Kora dębu stosowania wewnętrznie ogranicza wchłanianie zasadowych leków – alkoloidów. Nie łączyć z produktami zawierającymi sole magnezu i żelaza.