Guarana – co to jest i jej wpływ na organizm

guarana

Jednym z bardziej znanych środków na odchudzanie jest Guarana (łac. Paulinia Cupana), która jest jednocześnie świetnym źródłem energii naturalnej. W związku z czym nie stosuje się jej tylko w suplementach odchudzających, ale również w napojach energetyzujących.

Guarana jest pnączem i występuje w przyrodzie w lasach Amazonii, gdzie klimat jest wilgotny, a temperatura wysoka.

Historia guarany

Od wieków jest stosowana leczniczo przez lokalne plemiona, ale także jako naturalny specyfik pobudzający. Guarana zwiększa sprawność organizmu i jego wydajność. Potomkowie Majów i Inków uważają ją za źródło młodości i dar od bogów. Sama roślina nazywa się tak od plemienia, które rozpowszechniło jej właściwości – to plemię to Indianie  – Guarani.

Guarana jest obecna w Europie już od XVII wieku, a jej właściwości po raz pierwszy udokumentował lekarz medycyny Christian Paulinii (stąd łacińska nazwa rośliny). Odkrył on właściwości guarany wskazujące na wysoką zdolność do syntetyzowania kofeiny. Guarana jest aż cztery razy bardziej wydajna od kawy!

Jak działa guarana? 

Guarana wystarcza organizmowi na dłużej niż kawa, ponieważ wchłania się wolniej. Kawa działa przeciętnie na człowieka od 40 minut do około 2 godzin. Dla porównania Guarana wystarcza organizmowi na około 6 godzin i nie powoduje uzależnienia!

Poza oczywistymi korzyściami płynącymi z pobudzenia, czyli wyostrzeniem zmysłów i zwiększeniem zdolności koncentracji, wspomniany owoc pozytywnie wpływa na serce. Systematyczne stosowanie pozwala uregulować pracę układu krążenia.

Guarana w proszku?

Można ją kupić w różnych postaciach – suszonego owocu, roztartego miału, w różnego rodzaju suplementach diety na odchudzanie.

Głównym zadaniem Guarany w walce z tłuszczem jest jego podgrzanie – ta roślina odpowiada głównie za termogenezę i utrzymywanie przez dłuższy czas podwyższonej temperatury lipidów. Proces ten powoduje ich spalanie, bo zamieniane są na energię.

Przeciwwskazania do stosowania suplementów

Cukrzycy, ludzie cierpiący na arytmię, kobiety w ciąży, albo karmiące, oraz osoby z nadciśnieniem nie powinny stosować środków na odchudzanie zawierających Guaranę. Jednak wybór na rynku jest naprawdę duży. Cukrzycy powinni rozważyć preparaty z kwasem chlorogenowym, który reguluje także poziom cukru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.