Co to jest kwas glutaminowy?

Kwas glutaminowy to kwas 2-aminoglutarowy należący do podstawowych aminokwasów białek, zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. Białko roślinne bogate w kwas glutaminowy to gliadyna, czyli białko pszenicy. Kwas ten występuje zwykle przyjmując formę amidu. W cząsteczce zawarte są 2 grupy karboksylowe. Zaliczamy go do aminokwasów kwaśnych. Glutamic Acid jest aminokwasem endogennym. W roku 1866 wyodrębnił go z glutenu pszenicy H. Ritthausen.
Kwas glutaminowy wzór
Właściwości biologiczne
Jest on nieodzownym składnikiem strukturalnym i energetycznym protoplazmy w komórkach nerwowych. Jest odpowiedzialny za pobudzanie wydzielania enzymów trawiennych w trzustce, przyczyniając się do poprawy procesu trawienia oraz przyswajania przez organizm białek pokarmowych, jego zadaniem jest także hamowanie wstrząsu insulinowego. Ma znaczący wpływ na rozwój umysłowy u dzieci, wzmagając wydalanie metabolitów azotowych. W nerkach glutamina odpowiedzialna jest za uwalnianie amoniaku.
Podanie jej doustne lub pozajelitowo pobudza aktywności neuronów. Działa przeciw depresyjnie, usuwając objawy zmęczenia, zapobiega impotencji, może wpływać na szybszy proces gojenia się wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Glutamina zapobiega także owrzodzeniom w przewodzie pokarmowym, zanikowi mięśni szkieletowych, niezbędna jest również do syntezy pomiędzy związkami wysokoenergetycznymi i kwasami nukleinowymi. Kwas ten reaguje z alfa-ketokwasami dzięki temu jest głównym dawcą w syntezie innych aminokwasów.
Kwas glutaminowy pełni rolę neuroprzekaźnika, występuje w mózgu, rdzeniu kręgowym oraz móżdżku. Po rozpadzie powstaje kwas gamma-aminomasłowy. Jest składnikiem syntezy acetylocholiny oraz adrenaliny. Bierze udział przy pobudzaniu wydzielania żółci a także soku trzustkowego, poprawie ukrwienia narządów płciowych, stymulacji wzrostu i rozwoju jajników, jak również pęcherzyków Graafa oraz ciałka żółtego. Zbyt duża dawka powoduje zniekształcenie komórek nerwowych. Ma wpływ na receptory NMDA, jest odpowiedzialny za otwieracie kanałów wapniowych i zwiększenie napływu wapnia do neuronów. Kwas glutaminowy wykorzystuje się w leczeniu utrudnionej koncentracji oraz zaburzeń pamięci.