Biotyna – witamina B7 – właściwości, źródła, objawy niedoboru

biotyna na włosy

Na naszą kondycję zdrowia oraz wygląd działa wiele czynników. Brak niektórych z nich wybitnie wpływa na stan włosów skóry czy paznokci. Do takich środków należy też biotyna, czyli witamina B7.

Czym jest biotyna?

Biotyna jest obecna w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Wchodzi w skład witamin z grupy B i jest rozpuszczalna w wodzie. Biotyna jest bardzo niestabilną substancją, która ma dużą wrażliwość na temperaturę, długotrwały kontakt z tlenem, wodą oraz z zasadami. W jej składzie występuje siarka, która musi być dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem. Biotyna jest magazynowana w wątrobie. Uczestniczy w procesach przemiany materii, bierze udział w metabolizmie białek oraz w syntezie kwasów tłuszczowych. Jest potrzebna w procesie wchłaniania witamina C. Zapotrzebowanie na biotynę wzrasta u dzieci, w przypadkach zaburzeń trawiennych, podczas przyjmowania antybiotyków i w zaburzeniach krzepliwości.

Właściwości biotyny

Biotyna jest witaminą niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tak samo jak inne witaminy z grupy B, ma ona i ma wpływ na odżywienie komórek włosów, paznokci i skóry. Docierając do komórek, wyposaża je w siarkę, która chroni skórę i włosy. Paznokcie są twardsze, a skóra ładniejsza. Biotyna i zawarta w niej siarka wnika bezpośrednio do cebulki włosa, budując ją. Powstrzymuje też siwieniu włosów oraz ich wypadaniu.

Witamina B7 uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych. Wspiera pracę tarczycy oraz uczestniczy w tworzeniu protrombiny, która odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi.
Biotyna tabletki  działa na prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, na sprawność i aktywność, dobre samopoczucie oraz na stopień czucia bólu. Współpracuje ze składnikami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów, znacznie polepszając stan układu kostno-stawowego. Biotyna stabilizuje poziom glukozy we krwi, dlatego jest niezbędna u osób chorych na cukrzycę.

Niedobór biotyny

Niedomiar biotyny w organizmie manifestowany jest poprzez wiele objawów, widocznych już gołym okiem. W szczególności komplikuje się stan naszej skóry, która łuszczy się, jest podrażniona, szara, sucha, często usłana wypryskami. Płytka paznokciowa staje się cieńsza i bardziej wrażliwa na złamania, włosy wypadają i siwieją. Zauważymy też objawy osłabienia, szybkie męczenie się, obniżenie nastroju, a nawet depresję.

Z perspektywy układu nerwowego może dojść do objawów neurologicznych, manifestujących się zapaleniem stawów, mięśni czy drżeniem kończyn, bólem lub mrowieniem.
Pojawia się podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, zmiany zapalne w jelitach i inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak zanik łaknienia, nudności i bóle brzucha.

Źródła biotyny

Aby uniknąć negatywnych skutków niedoboru biotyny, można zażywać ją w formie naturalnej lub w postaci suplementów. W naturze znajduje się w wątróbce oraz w żółtkach jaj. Wśród produktów roślinnych najwięcej biotyny zawierają mąki sojowa, ryżowa i pełnoziarnista, z warzyw marchew, szpinak i pomidory, a dodatkowo orzechy ziemne, włoskie i migdały.

Gdy nie dostarczamy właściwej ilości biotyny wraz z pożywieniem, pijemy dużo kawy lub alkoholu, wtedy musimy pomyśleć o suplementacji. Oprócz tego, gdy mamy kłopot z łysieniem, wtedy pomoże biotyna na włosy.

Opinie o suplementach biotyny są raczej dobre. Jednak na efekty przyjdzie trochę poczekać. Niektórzy zauważają poprawę już po dwóch tygodniach, jednak średnio są to dwa miesiące. Optymalnym czasem kuracji biotyną, ze względu na powolny wzrost włosów czy paznokci, jest okres sześciu miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.